همفکر 25 نقطه تلاقی سنت‌های کهن ایرانی(چهارشنبه‌سوری و عید نوروز) بود. دست بچه‌های همفکر درد نکند که این سری سنگ تمام گذاشته بودند. از چیدن سفره هفت‌سین فیروزه‌ای آرامی که یک عالم سلیقه و همدلی را در خود جا داده بود تا حضور پرانرژی و گرم دوستان.

جلسه با معرفی دوستان رسمی شد و طبق روال همفکر کار با ارائه یکی از دوستان شروع شد. ارائه این هفته با موضوع معرفی استارت اپ ها بر عهده آقای مبارکیان بود. در ادامه به‌اختصار به نکات اصلی این ارائه می‌پردازیم:

 1. تعریف استارت آپ

استارت تجارت نوپایی است که معمولاً مبتنی بر فناوری‌های جدید، مقیاس‌پذیر و تکرارپذیر است. مهم‌ترین ویژگی استارت اپ ها مقیاس‌پذیری آن‌هاست منظور از مقیاس‌پذیری متناسب بودن رشد نسبت به هزینه است. به عبارتی برای گسترش یک کسب‌وکار استارت اپی به هزینه چندانی احتیاج نیست درحالی‌که در کسب‌وکارهای سنتی گسترش کار هزینه‌ای تقریباً مشابه شروع کار می‌طلبد.

 1. مقایسه آماری

آقای مبارکیان در ادامه با ارائه این جدول به مقایسه شرکت‌های استارت اپی و سنتی پرداختند. همان‌طور که از جدول پیداست شرکت‌های استارت اپی در مدت‌زمانی کوتاه با بکار گیری منابع کمتر (اعم از نیرویِ انسانی و سرمایه) بازدهی بیشتری داشته‌اند.

 1. بررسی سیلیکون ولی به‌عنوان مهد استارت آپ‌های موفق

افراد فعال در حوزه فنّاوری به‌خوبی سیلیکون ولی را می‌شناسند. با تشویق رئیس دانشگاه استنفورد به‌منظور تجاری‌سازی ایده‌های دانشجویی، سیلیکون ولی از شرکت hp و در گاراژ خانه پدری یکی از اعضا شروع شد و بعدها با شکل‌گیری پارک صنعتی دانشگاه استنفورد تأسیس شرکت‌های اینتل، زیراکس و اپل تکمیل شد. آقای مبارکیان هم‌راستا بودن استراتژی نوآوری و استراتژی تجاری، وابستگی سیلیکون ولی به دانشگاه استنفورد، فرهنگ کاری منسجم و قوانین و ساختارهای حقوقی شفاف را ازجمله عوامل موفقیت سیلیکون ولی و شکل‌گیری و پایداری این اکوسیستم قوی برشمردند.

 1. معرفی نمونه‌های بومی

از نمونه‌های بومی موفق می‌توان به شتاب‌دهنده آواتک اشاره کرد. آواتک در دو بخش شتاب‌دهنده و آواکمپ به استارت آپ ها کمک می‌کند. دوره شتاب دهی آواتک یک دوره 4 ماهه است؛که در کنار مربیگری، آموزش و فضای کاری، استارت اپ ها به سرمایه نقدی 25 میلیون تومانی نیز دسترسی خواهند داشت. در ازای این سرمایه و خدمات (بدون پرداخت هزینه) استارت اپ ها 8 تا 15 درصد از سهام خود را به آواتک منتقل می‌کنند؛ و آواکمپ یک برنامه 2 ماهه برای استارت اپ هاست. طی این برنامه آواتک فضای کاری، مربیگری و آموزش برای استارت اپ ها فراهم می‌کند. این برنامه طوری طراحی‌شده است تا استارت اپ ها با کمک آن بتوانند مدل کسب‌وکار خود را اعتبار سنجی کنند، مشتریان خود را بهتر بشناسند، درک بهتری از بازار و استراتژی ورود به آن به دست آوردند. ازجمله نمونه‌های موفق شتاب‌دهنده آواتک می‌توان به تسکولو، ریحون، فرانش و دونیت اشاره کرد.

 1. گرایش بازار IT از نگاه شرکت مشاوره McKinsey & Company

شناخت تمایل بازار در سال‌های آینده برگ برنده‌ای است که به شکل‌گیری استارت آپ های موفق کمک قابل‌توجهی می‌کند. شرکت مکنزی اند کامپنی معتبرترین مشاور مدیریتی جهان است. این شرکت هر 3 سال یک‌بار گرایش ده سال آینده صنعت را پیش‌بینی می‌کند. طبق پیش‌بینی که این شرکت سال 2013 به عمل‌آورده است گرایش بازار تا سال 2023 به سمت مواردی از قبیل شبکه‌های اجتماعی، کلان داده، اینترنت چیزها، خرید دیجیتال، سلامت، پلتفرم‌ها و ... خواهد بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که از 10 شرکت برتر جهان 6 شرکت درزمینهٔ ICT فعال هستند و 5 شرکت اول جهان همگی فعالان حوزه ICT هستند.

در پایان ارائه آقای مبارکیان، دوستان سؤالاتی مطرح کردند :

 • با توجه به فضای استارت آپی کشور و پا گرفتن استارت آپ هایی نظیر اسنپ، تپسی، دیوار، دیجی کالا و… و بیکار شدن طیف وسیعی از افراد و با توجه به اقتصاد سنتی غالب در ایران این موضوع آسیبی را متوجه اقتصاد می‌کند؟

برخی دوستان با اشاره به این موضوع که به ازای فرصت‌های شغلی ازدست‌رفته فرصت‌های شغلی جدیدی به وجود می‌آید قائل به‌نوعی موازنه بودند. درحالی‌که این موازنه به‌خودی‌خود کسانی را که قادر به استفاده از تکنولوژی‌های جدید نیستند از این بازی کنار میزند. به عبارتی نیروی سنتی اگر می‌خواهد در بازی بماند باید با تغییر روز همراه و منطبق شود. برخی دوستان نیز با اشاره به این موضوع که اقتصاد با ورود تکنولوژی در حال گذار است و هر گذاری با ریزش همراه است معتقد بودند ک در بلندمدت این موضوع جای نگرانی ندارد.

 نگرانی دوستان جای تأمل دارد؛ با توجه به وابستگی اقتصاد ایران به واردات و نفت و سهم قابل‌توجه (48-50 درصد) مشاغل خدماتی (واسطه‌گری) از اقتصاد ایران و درنهایت نشانه رفتن این مشاغل توسط تکنولوژی و تجارت الکترونیک تأثیر این تغییرات بر اقتصاد غیرقابل‌چشم‌پوشی است.

از طرفی حذف واسطه‌های هزینه‌بر و گاها روندهای پیچیده از معاملات به نفع مردم خواهد بود و همین امر نقطه اتکا تکنولوژی در کنار زدن مشاغل نسبتاً سنتی است. خلاصه اینکه راه به ترکستان است یا کعبه چندان قابل پیش‌بینی نیست باید صبر کرد و دید.

 • سؤال دیگری که از سوی دوستان مطرح شد مسئله چگونگی به‌کارگیری استارت آپ در رشته‌هایی غیر از IT است؟ برخی دوستان با اشاره با نمونه‌های خارجی کمی یخ سؤال را باز کردند ولی این سؤال همچنان در لیست سوالات باز قرار دارد. اگر پاسخی برای این چگونگی دارید با همفکر در میان بگذارید.

همفکر 25 میزبان آقای سجاد چاری پور کارآفرین موفق خرم‌آبادی بود. برای اطلاع از کم و کیف استارت آپ ایشان می‌توانید به -اینجا- مراجعه کنید.

آقای چاری پور در راستای بحث استارت آپ ها به نکات زیر اشاره کردند:

 •  ایده
 • آنالیز
 • درآمدزایی
 • مشکلات قانون‌گذاری
 • استفاده از افراد باهوش در کنار افراد تنبل

آقای چاری پور ضمن اشاره به اهمیت درآمد زایی خود ایده و حلال مشکل بودن آن را مهم‌تر ارزیابی کردند. به عبارتی اگر ایده شما مشکل طیف وسیعی از افراد را پوشش دهد امید به درآمدزایی در آن نیز به نسبت بالاتر خواهد بود. در ادامه با اشاره به نو بودن حوزه فعالیت کسب‌وکارهای استارت آپی و نقص قانون‌گذاری در این زمینه از دوستان خواستند که خودشان را برای مقابله با مشکلاتی ازاین‌دست آماده کنند و درنهایت به این موضوع اشاره کردند که استفاده از افراد تنبل و باهوش به نسبت مناسب در کنار یکدیگر می‌تواند در پیشبرد کارها به‌شدت کمک باشد.

و در نهایت همفکر با تشکیل حلقه‌های گفت‌وگو پیگیری شد.

در آخر از همه دوستان همیشگی و موسمی (دهخدا: هنگام، وقت، فصل- مثال: موسم بهار، موسم انتخابات) همفکر بابت همراهی صمیمی و گرمشان تشکر می‌کنیم و سالی پر از خوش‌دلی را برای همه دوستان آرزو می‌کنیم. در پناه حق و روبه‌راه باشید.

 رویداد کارستان در روز شنبه مورخ 23 بهمن 95 در دانشگاه لرستان با یک ساعت تاخیر به علت استقبال کمرنگ افراد در ساعات ابتدایی، علیرغم تعداد نسبتا بالای ثبت نامی ها ( حدود 170 نفر) برگزار شد. دلیل استقبال کم شرکت کنندگان را از سایر دوستانی که در رویداد حاضر بودند جویا شدیم که اکثر قریب به اتفاق دلیل آن را تبلیغات نه چندان موثر این رویداد در سطح دانشگاه ها و سایر مکان های مرتبط با موضوع این رویداد دانستند.

 

رویداد با سخنان جناب آقای حیدری مدیر عامل ارتباطات و فناوری استان لرستان شروع شد. ایشان خاطر نشان کردند که بستری مناسب برای تولید ثروت در فضای ICT استان در حال شکل گیری است. همچنین نقش مهم "تولید محتوا" در روند تغییر در تولید ثروت در استان هایی مانند استان لرستان را موثر و کارگشا دانستند.

همچنین ایشان چند مثال برای تولید محتوا ذکر کردند که "ترجمه و دوبله انیمیشن های به زبان لری" و "تولید محتوای ویدئویی در سایت های اشتراک ویدئو در کشور مانند آپارات" از جمله این موارد بود.

در ادامه آقای نیکوفر مدیر عامل شتاب دهنده برخط سمک ارائه خود را شروع کردند و در مورد مدل شتابدهی و تسهیلات سامانه مجازی کارآفرینی توضیحاتی دادند.

ایشان اذعان کردند که سمک فعالیت خود را در 12 استان کشور شروع کرده است که 80 درصد مدل شتابدهی سمک را به صورت مجازی معرفی کردند.

همچنین دریافت تسهیلات اعتباری بلاعوض را (3 الی 7 میلیون تومان) را منوط به گذراندن آزمون آنلاین تعیین سطح برشمردند و از شرکت کنندگان خواستند برای این آزمون تعیین سطح، دقت کافی و زمان لازم را اختصاص دهند.

از دیگر امکاناتی که این شتابدهنده غیر بومی استان در اختیار افراد متقاضی قرار می دهد "آموزش های آفلاینی" است که توسط اساتید مجرب تهرانی و اصفهانی که از قبل تهیه و تدوین شده اند. همچنین دسترسی به شبکه کسب و کار و استارتاپ ها به صورت مجازی نیز باعث عدم محدودیت فعالیت ها به مکان و زمان خواهد شد.

ایشان نحوه دسترسی و ارتباط با منتور ها و مربی های سمک را از طریق پیامک، ایمیل، صندوق پستی و حضوری و ... اعلام کردند.

آقای نیکوفر یکی از مزیت های شتاب دهنده سمک را که نسبت به سایر شتاب دهنده های دیگر متمایز دانستند، حمایت از استارتاپ ها بعد از راه اندازی آن ها اعلام کرد به عبارت دیگر حمایت آن ها بعد از شکل گیری استارتاپ ها قطع نخواهد شد. سمک در ادامه راه نیز خدماتی مانند میزکار همراه و دفتر کار مجازی که امکاناتی مانند فکس، تلفن، رایانش ابری و ...  را برای استارتاپ های تشکیل شده در نظر گرفته است.

تسهیلاتی را که سمک به صورت اعتباری در اختیار کاربران قرار می دهد به صورت مگا کارت (سمک کارت) است که قابل استفاده در فروشگاه های منتخب که قرار هست بعد ها وارد استان شوند ! (یا با بعضی فروشگاه های فعلی استان قرارداد همکاری ببندند) می باشد.

مدت شتاب دهی سمک به صورت 2 برنامه 1 ماهه و 2 برنامه 2 ماهه که در مجموع 6 ماه می باشد. بعد از دوره شتاب دهی نیز به واسطه ارتباط هایی که سمک با VC ها (Venture Capital) یا همان سرمایه گذاران خطر پذیر دارند، از امیدِ سرمایه گذاری روی کسب و کارهایی که به رشد کافی رسیده اند، خبر داد.

در ادامه ارائه آقای نیکوفر نحوه ثبت نام را توضیح دادند که کاربران می بایست عدد 11 را به شماره 100095000 پیامک کنند تا لینک ثبت نام برای کاربران ارسال شود که نکته جالب توجه این بود که در همان لحظه لینک ثبت نام برای کاربران ارسال نشد و سامانه برای مدتی دچار مشکل شده بود و بعد از گذشت مدتی مشکل آن برطرف گردید، همچنین در ساعات بعدی نیز برخی از دوستان اظهار داشتن که لینک ثبت نام هم به درستی کار نمی کند و بعد از چند بار امتحان کردن ثبت نام در سامانه انجام می شود.

در انتهای ارائه آقای نیکوفر بیان کردند که فرصت های مناسبی در استان ها وجود دارد که دو مورد از آن ها عبارتند از : "عدم وجود اگریگیتور (تجمیع کننده ها) در صنایع دستی برای نمایشگاه های خارج از کشور" و "دیگری فعال کردن تولیدی ها و کارخانه های غیر فعال استان با استفاده از جذب ایده های کارآفرینانه افراد برای این تولیدی هاست."

در ادامه برنامه کارآفرین برتر استان آقای "داریوش دالوند" داستان موفقیت خود را بازگو کردند که اجرای ایشان تحسین همگان را به دنبال داشت. علیرغم سختی های بسیاری که در مسیر  موفقیتشان و البته رها کردن موقعیت های مناسب کاری خود و برادرانش را جهت دنبال کردن ایده ها و اهداف خود، به موفقیت رسیده و با پشتکار خود توانسته بودند که شهر بروجرد و استان لرستان را به عنوان "پایلوت انیمیشن ایران" به همگان معرفی کنند! علاوه بر این با تلاش بسیار موفق شدند که صنعت انیمیشن ایران را در سطح بین المللی مطرح کرده و حتی از سوی منتقدین جهانی این حوزه، موفق به دریافت نمره بالا و قابل قبولی شده بودند.

آقای دالوند صحبت های خود را با دعوت شرکت کنندگان به این 4 اصل، به پایان رساندند :

(برنامه ریزی کنید، برنامه ریزی برای بودجه انجام دهید، دنبال یادگیری باشید، اقدام کنید!)

در ادامه آقای "خسرو سلجوقی" کارآفرین برتر ملی در مورد پتانسیل های موجود کشور و مفاهیم و الزامات استارتاپ ها و کارآفرینی به صحبت پرداختند.

 

در انتهای این گزارش لازم دانستیم که چندین مورد مهم در مورد این رویداد مطرح کنیم :

- ظرف تقریبا 20 روز گذشته که قبل از برگزاری رویداد وجود داشت و ساعات بعد از رویداد، ابهاماتی برای افراد علاقمند به این حوزه وجود داشت که اکثریت می پرسیدند که قضیه این رویداد کارستان چیست و چه هدفی دارد (اطلاع رسانی و توضیحات دقیق و شفافی قبل از رویداد را نمی توانستیم به دست بیاوریم و صرفا یه بنر با عنوان : کاری می کنیم کارستان و اعطای تسهیلات تا سقف 7 میلیون تومان) توضیح مناسبی برای افراد علاقمند و فعال در حوزه کسب و کاری مبتنی بر IT و استارتاپی ها و کارآفرینان نبود!

- همچنین با وجود اینکه قول داده بودند که قسمتی از زمان را به پرسش و پاسخ و جواب سوالات شرکت کنندگان اختصاص بدهند که متاسفانه عملی نشد و در انتهای رویداد شرکت کنندگان با کلی سوال و ابهامات بیشتر از قبل شاهد پایان رویداد کارستان بودند!

- نکته قابل توجه دیگر این بود که شتاب دهنده سمک در ازای این خدمات چه انتظاری از استارتاپ ها دارد؟ آیا مانند سایر شتاب دهنده های ایران و خارج از ایران، مقداری از سهام استارتاپ ها را شریک خواهد شد؟

- مورد بعدی اینکه قرار بود این رویداد در 4 نوبت در روزهای شنبه و یکشنبه در شهر خرم آباد برگزار شود که گویا فقط به یک نوبت (شنبه صبح) بسنده کردند و در سایر نوبت ها برگزار نشد.

 

ولی در کل جا دارد از زحمات دوستانی که برای برگزاری این رویداد تلاش کرده اند قدردانی و تشکر شود.

 در انتها نظرات برخی از نفرات شرکت کننده و نفرات فعال حوزه کارآفرینی و استارتاپی استان را جویا شدیم که نظرات آن ها را در ادامه خواهید خواند :

 

خانم زمانی :

"تبلیغ که اصلا نشده بود...من اگه تو همفکر خرم آباد نبودم که عمرا متوجه میشدم،... به نظر من برنامه ناقصی بود و اینطور به نظر میرسید که انگار از سر رفع تکلیف اومدن یه برنامه اجرا کنند پایان مشخصی که نداشت... یکی از نکات قابل توجه در برگزاری این مدل برنامه ها که چنین هدف مهم و ارزشمندی رو در مد نظر داره عدم استفاده از فرایندی به اسم سمبلیزاسیون  در اجرای برنامه هاست ...( اجرای این برنامه ها جوری به نظر میاد که انگار فقط میخوان یه کاری انجام بدن که بگن انجام شده)... قرار هم بر این شد که توی سامانشون ثبت نام و آزمون برای تعیین سطح انجام بشه...که کلا سایتشون مشکل داره، من فقط قسمت صحبت های مهندس دالوند رو دوست داشتم... قبلا هم بنیاد نخبگان ازشون دعوت کرده بود اونجا سخنرانی داشتند و از نزدیک باهاشون آشنا شدیم....عالین ایشون...من خیلی دوسشون دارم، پای صحبت اینجور افراد نشستن واقعا به آدم انگیزه میده"

 

خانم کمالی :

"سلام صحبت های اقای دالوند مفید بود...البته من وسطاش اومدم...

در رابطه با هفت میلیون به نظرم آزمون تعیین سطحشون در حدیه که کسی نتونه هفت تومنو بگیره...

ولی خب بالاخره امکاناتش برا کسایی که ایده دارن مناسبه... همچنین یه مکانی برا کار کردن مستقل و پشتیبانیشون اگه عملی بشه واقعا کار خوبیه"

 

آقای جافری :

"من از ارائه اقای دالوند خیلی خیلی لذت بردم، صحبتای ایشون از تجربه اشون نشات گرفته بود که این خیلی با ارزشه، امیدوارم شتابدهنده سمک بتونه انتظارات رو براورده کنه و یه شتاب دهنده خوب برای هسته های کارافرینی باشه"

 

نظر شما درباره شتابدهنده مجازی سمک و رویداد کارستان چیست؟

رویداد کارآفرینی کارستان با حمایت سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات لرستان و سمک (سامانه مجازی کارآفرینی) با رویکرد کارآفرینی و کسب و کار آنلاین، طبق برنامه زمانی ذیل در استان لرستان برگزار می شود :

 

ردیف شهر برگزاری تاریخ برگزاری ساعت برگزاری نحوه ثبت نام
1 خرم آباد شنبه 23 بهمن 1395    9 صبح  ارسال عدد (61)‌ به 5000461178 
2 خرم آباد شنبه 23 بهمن 1395 14 عصر  ارسال عدد (61)‌ به 5000461178 
3 خرم آباد یکشنبه 24 بهمن 1395 9 صبح  ارسال عدد (61)‌ به 5000461178 
4 خرم آباد یکشنبه 24 بهمن 1395 14 عصر  ارسال عدد (61)‌ به 5000461178 
5 بروجرد  سه شنبه 26 بهمن 1395 9 صبح  ارسال عدد (62)‌ به 5000461178 
6 بروجرد سه شنبه 26 بهمن 1395 14 عصر  ارسال عدد (62)‌ به 5000461178 
7 الیگودرز  چهارشنبه 27 بهمن 1395 9 صبح ارسال عدد (64)‌ به 5000461178 
8 الیگودرز چهارشتبه 27 بهمن 14 عصر ارسال عدد (64)‌ به 5000461178 

آدرس محل برگزاری:

 

 • خرم آباد : دانشگاه لرستان - دانشکده اقتصاد - سالن همایش
 • بروجرد : دانشگاه آزاد اسلامی - میدان نواب - مجتمع امام خمینی - سالن دکتر شهیدی
 • الیگودرز : دانشگاه آزاد اسلامی - سالن اجتماعات

 

 

ضمن اینکه در این رویداد اعتباری معادل 7 میلیون تومان برای شرکت کننده ها در نظر گرفته شده است. 

 

دبیرخانه ی جشنواره وب و موبایل ایران پس از استقبال بسیاری از سایت های مطرح برای شرکت در نهمین جشنواره و با توجه به برخی از مشلات فنی که طی چند روز گذشته رفع شده اند و همچنین امکان تایید مالکیت وب سایت با آدرس ایمیل, تصمیم گرفت تا مهلت زمان ثبت نام را برای آخرین بار تا روز یکشنبه 10 بهمن ماه 1395 تمدید کند. شایان ذکر است که این تاریخ قابل تمدید نبوده و تمام وب سایت ها و اپلیکیشن ها می بایست برای شرکت در نهمین جشنواره حتما تا این تاریخ در سایتwww.iwmf.ir ثبت نام کرده و یا در صورتی که هنوز برای این دوره شرکت نکرده اند. می توانند با ورود به سایت و کلیک کردن روی گزینه ی شرکت در جشنواره کلیک کرده و برای این دوره در رای گیری شرکت کنند.

اشتراک موبایل
 1. شماره موبایل خود را وارد نمایید
  لطفا شماره موبایل خود را به صورت صحیح وارد نمایید.
 2. با عضويت در سامانه موبایلی لرنا می توانيد از خبرنامه های ایمیلی ، فراخوان ها و ساير امکانات سامانه موبایلی لرنا بهره مند شويد. پس هم اکنون عضو شوید!
اشتراک ایمیل
 1. ایمیل خود را وارد نمایید
  لطفا ایمیل خود را به صورت صحیح وارد نمایید.
 2. با عضويت در سامانه ایمیلی لرنا می توانيد از خبرنامه های ایمیلی ، فراخوان ها و ساير امکانات سامانه ایمیلی لرنا بهره مند شويد. پس هم اکنون عضو شوید!

مقالات

MVP یک محصول نیست، بلکه یک فرآیند است

📍یک داستان همیشگی: یک تیم با یک ایده شروع می کند، ...

استارتاپ و اصطلاحات آن

استارتاپ به یک کسب‌و‌کار نوپا گفته می‌شود که با هدف پیدا کردن مدل کسب‌و‌کار ر...

سینا حیدری برگزار کننده همفکر خرم آباد : دمیدن انرژی به کالبد کارآفرینی لرستان

چند سالی که در سراسر کشور و به تبع آن در خرم آباد (لرستان) رویداد همفکر با هد...

۴ درسی که استارتاپ ها می توانند از اسکارهای اصغر فرهادی بگیرند

نگاهی به فیلم های اصغر فرهادی و روند ورود آن به بزرگترین مسابقه سینمایی جهان ...

پرواز با استارتاپ/ چگونه یه استارتاپ راه اندازی کنیم

در آینده زندگی کنید اکثر ما در گذشته یا حال زندگی می...

استارت‌آپ‌های لرستان در نمایشگاه‌ها چگونه باید فعالیت کنند

در ابتدا گزارش تصویری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی استان لرستان - فن ...

۵ مزیت شرکت در همایش‌‌های تخصصی و متناسب با حوزه‌ی کاری خود

از زمانی‌که رسانه‌های اجتماعی مختلف پا به عرصه‌ی حیات گذاشته‌اند، اغلب ما اهم...

۷ نکته کلیدی قبل از شروع استارت آپ

۱-انتخاب ایده: یکی از م...

ایده اولیه در استارتاپ

بخش دوم: ایده اولیه داشتن ا...

چند نکته کلیدی که باعث می شود از همفکر خرم آباد استفاده بیشتری ببرید

همفکر بستری برای انتقال تجربه ها و توسعه ارتباطات حرفه ای است، کارآفرین ها، ص...

همکاران لرنا

سینا حیدری

مدیر سایت

سمیرا قربانی نژاد

نویسنده سایت

فاطمه فلاح

نویسنده سایت

عاطفه فرضی

نویسنده سایت 

زینب محمدی

نویسنده سایت 

اشکان سهرابی

نویسنده سایت

درباره ما

ما، مجموعه‌ای از فعالان استارت آپی و فناوری اطلاعات لرستان هستیم که Lorna.ir را برای کمک به رشد کارآفرینی و توسعه شرکت‌های نوپای فناوری در شهرهای لرستان بوجود آورده‌ایم.

لرنا تلاش می‌کند، با ایجاد شبکه‌ی ارتباطاتی و آموزشی گسترده؛ جوانان خلاق و پرانرژی شهر را به سمت کارآفرینی و راه‌اندازی شرکت‌های نوپای فناوری سوق دهد و برای اینکار از فعالیت‌های رسانه‌ای و برپایی رویدادهای متنوع کارآفرینی و فناوری بهره می‌برد.

تماس و همکاری

اگر علاقه‌مند به معرفی استارتاپ خود هستید، موقعیت شغلی در شرکت خود دارید، می‌خواهید نوشته‌تان را منتشر کنیم و یا اینکه علاقه‌مند به حمایت از ما هستید و علاقه‌مند به شرکت در برنامه های ما را دارید و یا هر نظر و پیشنهادی دیگری دارید با ما تماس بگیرید.

ایمیل : info@Lorna.ir

شماره تماس : 09165533578