رویداد کارستان در روز شنبه مورخ 23 بهمن 95 در دانشگاه لرستان با یک ساعت تاخیر به علت استقبال کمرنگ افراد در ساعات ابتدایی، علیرغم تعداد نسبتا بالای ثبت نامی ها ( حدود 170 نفر) برگزار شد. دلیل استقبال کم شرکت کنندگان را از سایر دوستانی که در رویداد حاضر بودند جویا شدیم که اکثر قریب به اتفاق دلیل آن را تبلیغات نه چندان موثر این رویداد در سطح دانشگاه ها و سایر مکان های مرتبط با موضوع این رویداد دانستند.

 

رویداد با سخنان جناب آقای حیدری مدیر عامل ارتباطات و فناوری استان لرستان شروع شد. ایشان خاطر نشان کردند که بستری مناسب برای تولید ثروت در فضای ICT استان در حال شکل گیری است. همچنین نقش مهم "تولید محتوا" در روند تغییر در تولید ثروت در استان هایی مانند استان لرستان را موثر و کارگشا دانستند.

همچنین ایشان چند مثال برای تولید محتوا ذکر کردند که "ترجمه و دوبله انیمیشن های به زبان لری" و "تولید محتوای ویدئویی در سایت های اشتراک ویدئو در کشور مانند آپارات" از جمله این موارد بود.

در ادامه آقای نیکوفر مدیر عامل شتاب دهنده برخط سمک ارائه خود را شروع کردند و در مورد مدل شتابدهی و تسهیلات سامانه مجازی کارآفرینی توضیحاتی دادند.

ایشان اذعان کردند که سمک فعالیت خود را در 12 استان کشور شروع کرده است که 80 درصد مدل شتابدهی سمک را به صورت مجازی معرفی کردند.

همچنین دریافت تسهیلات اعتباری بلاعوض را (3 الی 7 میلیون تومان) را منوط به گذراندن آزمون آنلاین تعیین سطح برشمردند و از شرکت کنندگان خواستند برای این آزمون تعیین سطح، دقت کافی و زمان لازم را اختصاص دهند.

از دیگر امکاناتی که این شتابدهنده غیر بومی استان در اختیار افراد متقاضی قرار می دهد "آموزش های آفلاینی" است که توسط اساتید مجرب تهرانی و اصفهانی که از قبل تهیه و تدوین شده اند. همچنین دسترسی به شبکه کسب و کار و استارتاپ ها به صورت مجازی نیز باعث عدم محدودیت فعالیت ها به مکان و زمان خواهد شد.

ایشان نحوه دسترسی و ارتباط با منتور ها و مربی های سمک را از طریق پیامک، ایمیل، صندوق پستی و حضوری و ... اعلام کردند.

آقای نیکوفر یکی از مزیت های شتاب دهنده سمک را که نسبت به سایر شتاب دهنده های دیگر متمایز دانستند، حمایت از استارتاپ ها بعد از راه اندازی آن ها اعلام کرد به عبارت دیگر حمایت آن ها بعد از شکل گیری استارتاپ ها قطع نخواهد شد. سمک در ادامه راه نیز خدماتی مانند میزکار همراه و دفتر کار مجازی که امکاناتی مانند فکس، تلفن، رایانش ابری و ...  را برای استارتاپ های تشکیل شده در نظر گرفته است.

تسهیلاتی را که سمک به صورت اعتباری در اختیار کاربران قرار می دهد به صورت مگا کارت (سمک کارت) است که قابل استفاده در فروشگاه های منتخب که قرار هست بعد ها وارد استان شوند ! (یا با بعضی فروشگاه های فعلی استان قرارداد همکاری ببندند) می باشد.

مدت شتاب دهی سمک به صورت 2 برنامه 1 ماهه و 2 برنامه 2 ماهه که در مجموع 6 ماه می باشد. بعد از دوره شتاب دهی نیز به واسطه ارتباط هایی که سمک با VC ها (Venture Capital) یا همان سرمایه گذاران خطر پذیر دارند، از امیدِ سرمایه گذاری روی کسب و کارهایی که به رشد کافی رسیده اند، خبر داد.

در ادامه ارائه آقای نیکوفر نحوه ثبت نام را توضیح دادند که کاربران می بایست عدد 11 را به شماره 100095000 پیامک کنند تا لینک ثبت نام برای کاربران ارسال شود که نکته جالب توجه این بود که در همان لحظه لینک ثبت نام برای کاربران ارسال نشد و سامانه برای مدتی دچار مشکل شده بود و بعد از گذشت مدتی مشکل آن برطرف گردید، همچنین در ساعات بعدی نیز برخی از دوستان اظهار داشتن که لینک ثبت نام هم به درستی کار نمی کند و بعد از چند بار امتحان کردن ثبت نام در سامانه انجام می شود.

در انتهای ارائه آقای نیکوفر بیان کردند که فرصت های مناسبی در استان ها وجود دارد که دو مورد از آن ها عبارتند از : "عدم وجود اگریگیتور (تجمیع کننده ها) در صنایع دستی برای نمایشگاه های خارج از کشور" و "دیگری فعال کردن تولیدی ها و کارخانه های غیر فعال استان با استفاده از جذب ایده های کارآفرینانه افراد برای این تولیدی هاست."

در ادامه برنامه کارآفرین برتر استان آقای "داریوش دالوند" داستان موفقیت خود را بازگو کردند که اجرای ایشان تحسین همگان را به دنبال داشت. علیرغم سختی های بسیاری که در مسیر  موفقیتشان و البته رها کردن موقعیت های مناسب کاری خود و برادرانش را جهت دنبال کردن ایده ها و اهداف خود، به موفقیت رسیده و با پشتکار خود توانسته بودند که شهر بروجرد و استان لرستان را به عنوان "پایلوت انیمیشن ایران" به همگان معرفی کنند! علاوه بر این با تلاش بسیار موفق شدند که صنعت انیمیشن ایران را در سطح بین المللی مطرح کرده و حتی از سوی منتقدین جهانی این حوزه، موفق به دریافت نمره بالا و قابل قبولی شده بودند.

آقای دالوند صحبت های خود را با دعوت شرکت کنندگان به این 4 اصل، به پایان رساندند :

(برنامه ریزی کنید، برنامه ریزی برای بودجه انجام دهید، دنبال یادگیری باشید، اقدام کنید!)

در ادامه آقای "خسرو سلجوقی" کارآفرین برتر ملی در مورد پتانسیل های موجود کشور و مفاهیم و الزامات استارتاپ ها و کارآفرینی به صحبت پرداختند.

 

در انتهای این گزارش لازم دانستیم که چندین مورد مهم در مورد این رویداد مطرح کنیم :

- ظرف تقریبا 20 روز گذشته که قبل از برگزاری رویداد وجود داشت و ساعات بعد از رویداد، ابهاماتی برای افراد علاقمند به این حوزه وجود داشت که اکثریت می پرسیدند که قضیه این رویداد کارستان چیست و چه هدفی دارد (اطلاع رسانی و توضیحات دقیق و شفافی قبل از رویداد را نمی توانستیم به دست بیاوریم و صرفا یه بنر با عنوان : کاری می کنیم کارستان و اعطای تسهیلات تا سقف 7 میلیون تومان) توضیح مناسبی برای افراد علاقمند و فعال در حوزه کسب و کاری مبتنی بر IT و استارتاپی ها و کارآفرینان نبود!

- همچنین با وجود اینکه قول داده بودند که قسمتی از زمان را به پرسش و پاسخ و جواب سوالات شرکت کنندگان اختصاص بدهند که متاسفانه عملی نشد و در انتهای رویداد شرکت کنندگان با کلی سوال و ابهامات بیشتر از قبل شاهد پایان رویداد کارستان بودند!

- نکته قابل توجه دیگر این بود که شتاب دهنده سمک در ازای این خدمات چه انتظاری از استارتاپ ها دارد؟ آیا مانند سایر شتاب دهنده های ایران و خارج از ایران، مقداری از سهام استارتاپ ها را شریک خواهد شد؟

- مورد بعدی اینکه قرار بود این رویداد در 4 نوبت در روزهای شنبه و یکشنبه در شهر خرم آباد برگزار شود که گویا فقط به یک نوبت (شنبه صبح) بسنده کردند و در سایر نوبت ها برگزار نشد.

 

ولی در کل جا دارد از زحمات دوستانی که برای برگزاری این رویداد تلاش کرده اند قدردانی و تشکر شود.

 در انتها نظرات برخی از نفرات شرکت کننده و نفرات فعال حوزه کارآفرینی و استارتاپی استان را جویا شدیم که نظرات آن ها را در ادامه خواهید خواند :

 

خانم زمانی :

"تبلیغ که اصلا نشده بود...من اگه تو همفکر خرم آباد نبودم که عمرا متوجه میشدم،... به نظر من برنامه ناقصی بود و اینطور به نظر میرسید که انگار از سر رفع تکلیف اومدن یه برنامه اجرا کنند پایان مشخصی که نداشت... یکی از نکات قابل توجه در برگزاری این مدل برنامه ها که چنین هدف مهم و ارزشمندی رو در مد نظر داره عدم استفاده از فرایندی به اسم سمبلیزاسیون  در اجرای برنامه هاست ...( اجرای این برنامه ها جوری به نظر میاد که انگار فقط میخوان یه کاری انجام بدن که بگن انجام شده)... قرار هم بر این شد که توی سامانشون ثبت نام و آزمون برای تعیین سطح انجام بشه...که کلا سایتشون مشکل داره، من فقط قسمت صحبت های مهندس دالوند رو دوست داشتم... قبلا هم بنیاد نخبگان ازشون دعوت کرده بود اونجا سخنرانی داشتند و از نزدیک باهاشون آشنا شدیم....عالین ایشون...من خیلی دوسشون دارم، پای صحبت اینجور افراد نشستن واقعا به آدم انگیزه میده"

 

خانم کمالی :

"سلام صحبت های اقای دالوند مفید بود...البته من وسطاش اومدم...

در رابطه با هفت میلیون به نظرم آزمون تعیین سطحشون در حدیه که کسی نتونه هفت تومنو بگیره...

ولی خب بالاخره امکاناتش برا کسایی که ایده دارن مناسبه... همچنین یه مکانی برا کار کردن مستقل و پشتیبانیشون اگه عملی بشه واقعا کار خوبیه"

 

آقای جافری :

"من از ارائه اقای دالوند خیلی خیلی لذت بردم، صحبتای ایشون از تجربه اشون نشات گرفته بود که این خیلی با ارزشه، امیدوارم شتابدهنده سمک بتونه انتظارات رو براورده کنه و یه شتاب دهنده خوب برای هسته های کارافرینی باشه"

 

نظر شما درباره شتابدهنده مجازی سمک و رویداد کارستان چیست؟

سینا حیدری
Author: سینا حیدریWebsite: http://www.lorna.ir
سینا حیدری هستم، طراح و توسعه دهنده وب، همچنین طراح رابط کاربری و تجربه کاربری وب. در زمینه کارآفرینی، استارت آپ، کسب و کار و زبان انگلیسی مطالعه دارم و با چند تیم استارت آپی همکاری دارم. همچنین برگزار کننده رویداد همفکر در خرم آباد می باشم.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دیدگاه‌ها  

+1 #1 گودرزی 1395-12-07 19:45
باسلام
رویداد خوبی بود و فرصت بسیار خوبی برای من فراهم شد که با این طرح آشنا شوم
ولی تو دانشگاه هیچ اطلاعیه و بنری نصب نشده بود
من تو سایتشون راحت ثبت نام کردم و 5 میلیون اعتبار گرفتم
کارتمم مامور پست آورد در خونه
عالیییییییی بود
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


اشتراک موبایل
 1. شماره موبایل خود را وارد نمایید
  لطفا شماره موبایل خود را به صورت صحیح وارد نمایید.
 2. کد امنیتی را وارد کنید(*)
  کد امنیتی را وارد کنید لطفا کد امنیتی نمایش داده شده در عکس را صحیح وارد نمایید.
 3. با عضويت در سامانه موبایلی لرنا می توانيد از خبرنامه های ایمیلی ، فراخوان ها و ساير امکانات سامانه موبایلی لرنا بهره مند شويد. پس هم اکنون عضو شوید!
اشتراک ایمیل
 1. ایمیل خود را وارد نمایید
  لطفا ایمیل خود را به صورت صحیح وارد نمایید.
 2. کد امنیتی(*)
  کد امنیتی لطفا کد امنیتی نمایش داده شده در عکس را صحیح وارد نمایید.
 3. با عضويت در سامانه ایمیلی لرنا می توانيد از خبرنامه های ایمیلی ، فراخوان ها و ساير امکانات سامانه ایمیلی لرنا بهره مند شويد. پس هم اکنون عضو شوید!

مقالات

همفکر چگونه تاثیر گذار است؟

امیر جافری از تیم لاک سال ۹۴ با اعضای تیم لاک در شرایطی به حوزه آی تی...

چیزهایی که برای محافظت از ایده ها باید دانست

  در این مقاله چگونگی حفاظت از ایده هارا بررسی خواهیم کرد. ...

استارتاپ های موفق بانوان

شاید تصور راه اندازی استارتاپ های بزرگ و موفق توسط زنان برایتان عجیب باشد و ی...

ریسک های کارآفرینی

تعریف ریسک : احتمال کم شدن سود واقعی سرمایه گذاری نسبت به سود پیش ب...

تعریف کارآفرینی از دیدگاه هوارد استیونسن

کارآفرینی! یکی از جذاب ترین مباحث در حوزه کسب و ...

تعریف های مختلف استارتاپ

استارتاپ به چه معنی است؟ کدام نوع از کسب و کار استارتاپ نامیده می شوند؟ آیا ک...

چرا کسب‌و‌کارهای نوپا شکست می‌خورند؟

 در بیشتر مواقع شرکت های نوپا و کسب و کارهای تازه تاسیس شکست می‌خورند. یکی از...

گام های سه گانه راه‌اندازی وب سایت فروشگاه آنلاین

آیا به دنبال راهی هستید تا درآمد فروشگاه اینترنتی خود را افزایش دهید؟ این خوا...

دلایل شرکت در یک استارتاپ ویکند

در این مقاله میخواهیم دلایل شرکت در یک استارتاپ ...

MVP یک محصول نیست، بلکه یک فرآیند است

📍یک داستان همیشگی: یک تیم با یک ایده شروع می کند، ...

استارتاپ و اصطلاحات آن

استارتاپ به یک کسب‌و‌کار نوپا گفته می‌شود که با هدف پیدا کردن مدل کسب‌و‌کار ر...

سینا حیدری برگزار کننده همفکر خرم آباد : دمیدن انرژی به کالبد کارآفرینی لرستان

چند سالی که در سراسر کشور و به تبع آن در خرم آباد (لرستان) رویداد همفکر با هد...

همکاران لرنا

سینا حیدری

مدیر سایت

سمیرا قربانی نژاد

نویسنده سایت

فاطمه فلاح

نویسنده سایت

عاطفه فرضی

نویسنده سایت 

زینب محمدی

نویسنده سایت 

عاطفه خسروانی

نویسنده سایت

درباره ما

ما، مجموعه‌ای از فعالان استارت آپی و فناوری اطلاعات لرستان هستیم که Lorna.ir را برای کمک به رشد کارآفرینی و توسعه شرکت‌های نوپای فناوری در شهرهای لرستان بوجود آورده‌ایم.

لرنا تلاش می‌کند، با ایجاد شبکه‌ی ارتباطاتی و آموزشی گسترده؛ جوانان خلاق و پرانرژی شهر را به سمت کارآفرینی و راه‌اندازی شرکت‌های نوپای فناوری سوق دهد و برای اینکار از فعالیت‌های رسانه‌ای و برپایی رویدادهای متنوع کارآفرینی و فناوری بهره می‌برد.

تماس و همکاری

اگر علاقه‌مند به معرفی استارتاپ خود هستید، موقعیت شغلی در شرکت خود دارید، می‌خواهید نوشته‌تان را منتشر کنیم و یا اینکه علاقه‌مند به حمایت از ما هستید و علاقه‌مند به شرکت در برنامه های ما را دارید و یا هر نظر و پیشنهادی دیگری دارید با ما تماس بگیرید.

ایمیل : info@Lorna.ir

شماره تماس : 09165533578